O projektu


Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Oblast podpory: 7.2.4 Partnerství a sítě
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/2.4.00/31.0006
Příjemce projektu: Univerzita Palackého v Olomouci
Partner projektu: Fakultní nemocnice v Ostravě
Název projektu: Rozvoj vzdělávání a výzkumu v oblasti chemie a medicíny popáleninových stavů
Zkrácený název projektu: CHEMEPOP
Datum zahájení projektu: 1.9.2012
Datum ukončení projektu: 31.8.2014

Cíle projektu


Předkládaný projekt si klade za cíl vytvořit partnerskou síť pracovišť přírodovědného a medicínského zaměření s vysokou účastí zahraničních subjektů. Téma chemie a medicína popáleninových stavů představuje vysoce atraktivní příležitost pro vzdělávání a základní i aplikovaný výzkum v komplementární oblasti, která přináší mnoho důležitých poznatků pro lidský život. Dojde k vytvoření partnerské sítě mezi Univerzitou Palackého v Olomouci, Fakultní nemocnicí Ostrava a 12 zahraničními institucemi zaměřenými právě na spolupráci v oboru chemie a medicíny. Vytvořená partnerská síť bude umožňovat realizaci krátkodobých vzdělávacích a studijních stáží na spolupracujících institucích a organizaci a realizaci vzdělávacích aktivit jako jsou semináře, workshopy a konference, které budou zaměřeny na transfer znalostí mezi obory a vzdělávání studentů a výměnu zkušeností za spoluúčasti předních zahraničních odborníků.

Motivace


Téma chemie a medicína popáleninových stavů představuje vysoce atraktivní příležitost pro vzdělávání a základní i aplikovaný výzkum v oblasti, která se zdánlivě nepřekrývá. Nicméně v nejvyspělejších zemích světa je studium popáleninových stavů hluboce propojeno s klinickou chemií, potažmo analytickou chemií a biochemií. V průběhu popálení dochází k hlubokým změnám v metabolismu a značnému porušení rovnováhy látek v těle. Některé metabolické dráhy jsou utlumeny, naopak jiné jsou stimulovány k produkci specifických látek. Tato nerovnováha pak celkově ovlivňuje stav organismu a dochází k „vnitřnímu“ zatížení organismu (např. přes popáleninu nedochází k výměně látek, což je možno předpokládat, ale zároveň je ovlivněn stav organismu silnou odezvou metabolismu např. v játrech). Stejně jako v případě metabolických změn, dochází i ke změnám v genetické informaci jednotlivých buněk, které mohou mít další efekty v organismu. Navíc je známo, že porušení rovnováhy organismu je dlouhodobého charakteru trvajícím 1 – 3 roky podle závažnosti popálení. Důkladný popis těchto dějů ve vztahu k léčbě a moderním léčebným postupům jednoznačně zvýší rychlost a efektivnost léčby popáleninových stavů (podávání „chemických koktejlů“, které regulují hladiny látek, aby nedošlo k selhání některých orgánů apod.). Zároveň testování nových postupů léčby typu využití krevních destiček nebo kmenových buněk vede k i nutnosti použití moderních chemických přístupů pro důkladný popis léčby.

Tento projekt prohloubí spojení dvou institucí v ČR – Univerzity Palackého v Olomouci (chemie) a Fakultní nemocnice Ostrava (medicína, popáleninové centrum), které již v této oblasti začali spolupracovat. UP Olomouc vychází z tradice medicínské analytiky (prof. Ing. Zdeněk Stránský, CSc.) a FNO čerpá ze zkušeností prof. MUDr. Rajka Dolečka, DrSc., který je celosvětově uznávanou kapacitou díky svým pracím o endokrinní odpovědi na popáleninový úraz. Dále dojde k propojení špičkových institucí ze zahraničí, s kterými obě pracoviště delší dobu spolupracují. Za zmínku určitě patří pracoviště Shriners Burn Centre v Galvestonu, které je nejlepší světovou institucí pro léčbu a výzkum popáleninových stavů (Prof. Herndon publikoval na téma léčby i chemie popálenin více jak 700 odborných článků).

Klíčové aktivity


Odborné stáže a studijní pobyty studentů a zaměstnanců na partnerských pracovištích
V rámci této aktivity budou realizovány studijní pobyty a odborné stáže studentů bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů a zaměstnanců Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice Ostrava na spolupracujících pracovištích v zahraničí. Studijní pobyty budou organizovány jako krátkodobé (1 - 4 týdny) i dlouhodobé (1 - 6 měsíců). Cílem těchto pobytů bude bližší zapojení cílové skupiny do činnosti výše popsaných organizací, získávání zkušeností v oblasti vzdělávání a vědy a výzkumu, zlepšování jazykové vybavenosti, spolupráce na mezioborové úrovni a spoluvytváření platforem pro další spolupráci. Konkrétní studijní i vědecká náplň stáží bude dohodnuta před vlastním pobytem především z důvodu zajištění aktuálnosti řešené problematiky. Dokumentovatelným výsledkem těchto stáží budou závěrečné zprávy ze studijních pobytů obsahující shrnutí odvedené práce, výčet absolvovaných kurzů a přednášek a celkové hodnocení stáže.

Organizace společných vzdělávacích seminářů, workshopů a konferencí
V rámci této aktivity budou organizovány společné mezioborové semináře, workshopy, konference a neformální semináře v rámci vytvořené sítě partnerských a spolupracujících pracovišť se zaměřením na transfer znalostí mezi výzkumem a praxí, výuku aplikovanou na tento transfer znalostí a další rozšiřování společné vědeckovýzkumné i výukové platformy. Návrh obsahu těchto aktivit je uveden v příloze. Konference a semináře s workshopy budou organizovány na odborná témata s přednášejícími z ČR i zahraničí. Naopak neformální setkání (networking) bude zaměřen především na diskusi nad manažerskými tématy typu řízení a management projektů, vedení výzkumného týmu, financování projektů a patentové ochrany. Během celého projektu bude organizováno 12 neformálních setkání, 10 seminářů s workshopy a 2 odborné konference. Výstupem této aktivity budou mimo jiné komplexní sborníky obsahující jednotlivé abstrakty případně další doplňkové informace, které budou využity pro další vzdělávání cílové skupiny. Zároveň bude tato vzdělávací platforma sloužit pro vytvoření dvou odborných učebnic na téma chemie a medicíny popáleninových stavů.

Podpora budování sítě a partnerství formou účasti na zahraničních konferencích, výstavách a seminářích
Poslední aktivita je věnována podpoře dalšího budování a rozvíjení již vytvořené sítě a to formou přímé podpory dalších pracovníků a studentů Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice v Ostravě. V tomto případě půjde o podporu internacionalizace formou účasti na zahraničních konferencích, odborných výstavách a odborných seminářích. Podmínkou této podpory bude aktivní účast na konferenci a důkladné zdůvodnění důležitosti semináře pro rozvoj sítě. Obecným cílem této aktivity je zapojení cílové skupiny do získávání zkušeností v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu, zlepšování jazykové vybavenosti a spolupráce na mezioborové úrovni. Dokumentovatelným výsledkem těchto pobytů budou závěrečné zprávy obsahující shrnutí poznatků a celkové hodnocení pobytu.